امروز:

نظام اقتصادی گرجستان

» نوع مطلب : کار و کاسبی ،

نظام اقتصادی گرجستان با ایران تفاوتهای اساسی دارد و همین امر موجب می شود که جوانان و نیز کسانی که تجربه کار در خارج از ایران را نداشته اند  گاه متحمل هزینه های بیهوده ای شوند. بسیاری از تازه واردها بیشتر به کارهای بوروکراتیک و اداری می پردازند تا توجه به بازار و مکانیسمهای رقابت. بعنوان مثال شاهد بوده ام که افرادی برای فعالیت در بخش کشاورزی به گرجستان امده اند اما حاصل سفر آنها تنها ثبت یک شرکت و چند ملاقات با مقامات یا کارکنان ادارات دولتی بوده است. در این پست سعی میکنم تا حدودی تفاوت نظام اقتصادی گرجستان و ایران را روشن کنم. توصیه می کنم کسانی که تجربه کار در خارج از ایران را ندارند، پیش از اقدام به شروع کسب و کار در گرجستان این مطلب را مطالعه نمایند.
یادآوری می شود که محتوای اصلی این مقاله در سال 2012 در وبلاگ گرجیران منتشر شده است.
وقتی میخواهیم به حوزه کسب و کار وارد شویم، ناچاریم بنوعی با دولت ارتباط داشته باشیم. قوانین، مقررات و مکانیسمهایی که نحوه ارتباط شما را با دولت تعریف می کنند در واقع نظام اقتصادی هر کشوری هستند.نکته اساسی و مهم در اینجا اینست که نظام اقتصادی گرجستان با ایران تفاوتهای ماهوی دارد. در ایران ورود به یک حوزه کسب و کار در واقع نوعی امتیاز محسوب میشود و رابطه شما با دولت بیشتر بر مبنای صلاحدید برای کسب امتیاز می باشد.در این نوع نظام اقتصادی در واقع دولت نقش تعیین کننده اصلی را دارد. بسیاری از بازرگانان ایرانی تجربه کسب و کار در کشور امارات را هم دارند. این کشور با اینکه اقتصاد ازاد دارد اما سیستم اقتصادی آن بطوری است که برای ایرانیان روشن و قابل درک است. صلاحیت و امتیاز کار کردن تنها بر مبنای پول شما. در امارات شما برای انجام هر کاری باید مجوز داشته باشید منتها این مجوز یا بقول خودشان لایسنز قیمتی دارد. اما در گرجستان اوضاع بطور کلی متفاوت است. نظام اقتصادی گرجستان لیبرال یا آزاد است یعنی هر کسی میتواند بهر حوزه کسب و کاری وارد شود بجز موارد استثنایی مانند موسسات مالی یا صنایع نظامی. لیبرالیزم یا نظام آزاد اقتصادی به این معنی است که دولت بابت هر کاری بر اساس عملکردتان از شما مالیات میگیرد و دست شما را برای انجام فعالیتهای اقتصدی باز می گذارد.
در گرجستان پرداخت مالیات مهمترین بخش از رابطه صاحبان کسب وکار با دولت میباشد. برای ورود به یک حوزه کاری از طرف دولت اهمیت ندارد که شما چه میزان سرمایه یا تخصص دارید . بنابراین ثبت شرکت یا گرفتن مجوز یک کار عمومی در گرجستان نه تنها امتیاز نیست بلکه مسئولیت است. در ایران وقتی شما شرکت یا موسسه ای را ثبت میکنید در واقع امتیاز انجام کاری را کسب کرده اید اما در گرجستان ثبت شرکت یعنی شما از این پس در قبال فعالیتهای یک شخص حقوقی تازه متولد شده مسئول هستید و این هیچ اعتباری برای شما ایجاد نخواهد کرد. میزان اعتبار شما بر اساس عملکرد موسسه یا شرکت به ثبت رسیده تعین میشود و معیار سنجش در این مورد عبارت است از:
– میزان مالیات پرداختی توسط موسسه شما بعنوان مهمترین معیار
– تعداد کارکنانی که به استخدام خود درآورده اید و مالیات بر دستمزد آنها را پرداخت میکنید.
این توضیحات را برای جوانانی دادم که تا به گرجستان وارد میشوند، درباره ثبت شرکت و هزینه های آن سئوال میکنند و توجه ندارند که ثبت شرکت به هیچ عنوان بمعنی ورود انها به بازار کار این کشور نیست. اما نکته جالب کسب و کار قارچ گونه ای است بنام ثبت شرکت که موسسات جدید ایرانی راه انداخته اند. موسسات ایرانی بخاطر عدم اگاهی تازه واردها و بویژه جوانان و افراد کم تجربه بمحض ورود این افراد به گرجستان به آنها پیشنهاد میدهند که شرکتی ثبت کنند تا با آن کسب و کاری راه اندازی کنند. افراد تازه وارد پول و هزینه ای صرف میکنند وشرکتی ثبت میکنند ولی بعد از مدت کوتاهی متوجه میشوند که هیچ امتیازی برای کار کردن نسبت به سایرین و آنهایی که شرکت ندارند برایشان حاصل نشده است و زندگی خرج دارد، بنابراین تلاش میکنند راه نادرستی را که خودشان رفته اند را به دیگران نیز نشان دهند ، چگونه؟ باشرکتی که زده اند کار ثبت شرکت برای جدیدترها را انجام میدهند.ا لبته کارهایی مانند اجاره اپارتمان از نوع کوتاه مدت یا بلند مدت هم که چاشنی کار است و کمک هزینه. این سیکل معیوب باعث شده است که تعداد شرکتهای با فعالیت ثبت شرکت و اجاره منزل بطور تصاعدی افزایش یابد و رقابت سختی هم بین اینها ایجاد شود.
برای ایجاد کسب و کار باید بر اساس ایده هایمان طرح و برنامه تدوین کنیم و برای اینکه طرح و برنامه مان هرچه پخته تر شود باید تحقیق و مطالعه کنیم. تحقیق کردن هم این نیست که در خیابان روستاولی تفلیس قدم بزنیم و هر تابلوی فارسی را دیدیم برویم داخل و در مورد اوضاع کسب و کار سئوال بپرسیم و اخرش هم به این نتیجه برسیم که ابتدا باید شرکتی ثبت کنیم ولی درباره قیمت چون هرکسی یک حرفی میزند سردرگم شویم. گرداوری آمار و ارقام اقتصادی، نظرسنجی های علمی و مطالعه نشریات و مقالات اقتصادی از شیوه های شناخته شده پژوهس در حوزه کسب و کار هستند.


نوشته شده در : دوشنبه 8 خرداد 1396  توسط : جواد گلچین فر.    نظرات() .

برچسب ها: اقتصاد گرجستان ، شرکت گرجستان ،

شرایط برخورداری از تسهیلات مالی دولتی در بخش کشاورزی

» نوع مطلب : کار و کاسبی ،

در پست فرصتهای سرمایه گذاری در گرجستان، به زمینه هایی اشاره کردم که مورد حمایت دولت قرار می گیرند. حمایت های دولتی بصورت واگذاری زمین غیرکشاورزی جهت تولید و ارائه تسهیلات مالی می باشد. جهت برخورداری از تسهیلات مالی باید:
- نخست پروژه ای را در بخش کشاورزی تعریف و تائید کرده باشید.
- شرکت یا شخص حقوقی سرمایه گذار و مجری پروژه معین شده باشد. (بعنوان مثال شرکت شما)
- حداقل 10 درصد از سرمایه گذاری لازم برای اجرای پروژه انجام شده باشد. توجه داشته باشید ارقام مربوط به  هزینه های مصرفی شرکت مشمول این 10 درصد نمی شوند بلکه دربرگیرنده ارزش دارایی های شرکت یا بعبارتی سرمایه شرکت  می گردد.

در صورت دارا بودن شرایط فوق، دولت ممکن است:
- تا 40 درصد از سرمایه مورد نیاز برای پیشبرد پروژه را تامین نماید. این رقم بیش از 250 هزار دلار نخواهد بود.
- دولت ممکن است تا 50 درصد از سرمایه مورد نیاز برای پیشبرد پروژه را بصورت وام کم بهره تامین نماید. رقم این وام بیش از 500 هزار دلار نخواهد بود.
- تسهیلات مالی شامل پروژه هایی که در تفلیس، روستاوی، کوتائیسی، باتومی و پوتی اجرای می شوند نخواهد شد.
در مورد وامهای کم بهره، یادآوری می شود که نرخ بهره سالانه وامها در گرجستان تا 15 درصد می باشد که دولت 11 درصد آن را بصورت یارانه پرداخت خواهد کرد.

واگذاری زمین جهت احداث کارخانه ها یا کارگاههای تولید خوراکی صورت می گیرند که مواد اولیه آنها محصولات کشاورزی می باشند. گیرنده زمین متعهد می شود که :
- لااقل 4 برابر ارزش زمین (بر مبنای قیمت بازار) در پروژه تعریف شده سرمایه گذاری نماید. اگر زمین در  محدوده تفلیس باشد این رقم حداقل 6 برابر ارزش زمین خواهد بود.


نوشته شده در : یکشنبه 7 خرداد 1396  توسط : جواد گلچین فر.    نظرات() .

برچسب ها: سرمایه گذاری گرجستان ، کشاورزی گرجستان ، زمین گرجستان ، وام گرجستان ،
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic