تبلیغات
گرجستان - مطالب اردیبهشت 1396

امروز:

اجرای مقررات یا مدارا با مشتری؟

» نوع مطلب : کار و کاسبی ،

در پست خرید مخفیانه توضیح دادم که سطح خدمات در گرجستان پایین است و این یکی از دلایلی است که این کشور برای کارآفرینان سرزمین فرصتها محسوب می شود. از شرکتها و بنگاههایی که خدمات خوبی ارائه نمی کنند، میتوان نکات بسیاری آموخت همانطور که میتوان از بی ادبان ادب یاد گرفت. در این پست می خواهم درباره اصلی بنام مشتری مداری یا مشتری محوری صحبت کنم و اینکه چطور رعایت آن موجب بهبود خدمات و پیشرفت در کار می شود. مشتری مداری یادآور جمله معروف "همیشه حق با مشتری است" نیز می باشد اما باید توجه داشته باشیم که این یک اصل راهبردی است، در اداره روزمره کسب کار این اصل نیز وجود دارد که هر کس نظم کافه را بهم ریخت باید بسرعت اخراج شود. در ادامه با ذکر مثالهایی موضوع را روشنتر خواهم کرد.
یکبار هنگام خرید از شعبه یک خواربارفروشی زنجیره ای در تفلیس، بسته شکلاتی دیدم که روی قفسه حاوی آن نوشته بود 3 لاری. بنظرم آمد قیمت آن خیلی ارزان است پس بی درنگ آن را در سبد کالا قرار دادم. هنگام حساب و در پای صندوق متوجه شدم که قیمت این بسته 10 لاری است. برخی مشتری ها کالایی را از قفسه بر میدارند و آن را برانداز می کنند اما هنگام بازگرداندن به قفسه دچار اشتباه می شوند و آن را در جای اصلی خودش نمی گذارند. گویا در مورد کالای انتخابی من هم همین اتفاق افتاده بود، بهرحال کالایی با قیمت 10 لاری در قفسه ای بود که روی آن نوشته بود 3 لاری. وقتی قیمت اصلی کالا را متوجه شدم، به صندوق دار گفتم از خرید آن صرف نظر کرده ام. پاسخ این بود که بارکد کالا وارد نرم افزار فروش شده و امکان بازگرداندن کالا نیست بنابراین به اجبار قیمت کالا را پرداختم و از فروشگاه خارج شدم.
حدود چند روز پیش در همان فروشگاه اتفاق مشابه ای برای یک ایرانی دیگر که در محله ما زندگی می کند رخ داد اما اینبار آخر داستان متفاوت بود. این فرد در ساعات اولیه بعد از نیمه شب به فروشگاه وارد می شود و یک نوشیدنی در سبد کالا قرار میدهد اما هنگام پرداخت متوجه می شود قیمت آن بیشتر از رقمی است که فکر می کرده است. صندوقدار به او می گوید امکان بازگشت کالا وجود ندارد، او هم پاسخ میدهد که امکان پرداخت وجود ندارد چون به اندازه قیمت این کالا پولی همراه او نیست. کار به نگهبانی و نیروهای ویژه کشیده می شود و حتی پلیس هم در صحنه حاضر می شود. نیروهای ویژه کارهایی روی کامپیوتر صندوق انجام میدهند و در نهایت آن کالا با کالایی مشابه ولی ارزانتر جایگزین می شود و مشتری از فروشگاه خارج می شود. آنطور که آن ایرانی تعریف میکرد، در این اتفاق حدود یک ساعت از وقت او در فروشگاه تلف شد.
نکته ای که در این مثالها مد نظر هست اینکه در این فروشگاه از نرم افزاری استفاده میشود که بسادگی امکان بازگرداندن کالا از سوی مشتری ولو بصورت آنی وجود ندارد اما مسئولان این شرکت فروشگاههای زنجیره تا چه حد متوجه این موضوع هستند و ان را چطور ارزیابی می کنند؟

آگاهی از خواست و نیازهای مشتری
کارکنانی که بطور مستقیم با مشتریان در ارتباط هستند، بیش از سایرین با نیازها و خواسته های مشتریان آشنایی دارند. بسیار مهم است که این کارکنان هر نیاز یا خواسته مشتری را به مسئولان و تصمیم گیرندگان شرکت منتقل نمایند. کارکنان بدلایلی ممکن است از اینکار طفره بروند از جمله اینکه فکر می کنند به اندازه کافی مشغله دارند و نمی خواهند وقت و انرژی بیشتری صرف کنند یا اینکه واهمه دارند مورد مواخذه قرار بگیرند.
توجیه کارکنان برای انتقال نیازهای برآورده نشده مشتریان، در نظرگرفتن پاداش برای هر گزارش در اینموارد و نیز مصونیت از بازخواست راهکارهایی هستند که کارکنان را ترغیب می کنند تا مسئولان را درجریان قرار بدهند. راهکارهای دیگری هم وجود دارد، ممکن است شما بتوانید با توجه به شرایط بنگاه یا شرکتتان راهکارهای بدیعی نیز در این مورد ارائه کنید. مهم این است که خواستها و نیازهای برآورده نشده مشتری به مسئولان منتقل شود پیش از آنکه شرایط اضطراری شود.

ارزیابی شرایط بر پایه مشتری مداری
مسئولان فروشگاه زنجیره ای مورد اشاره بعد از آگاهی از اتفاق مزبور، وضعیت را چگونه ارزیابی خواهند کرد؟ آنها ممکن است به یکی از این نتایج برسند:
- مشتری اشتباه کرده است، خوشبختانه پرسنل ویژه ما وارد عمل شدند و مشکل را برطرف نمودند.
- مشتری اشتباه کرده است، ما باید برای این مواقع آمادگی بیشتری داشته باشیم.
- نرم افزار فروش شرکت نقص دارد باید بدنبال راهکاری باشیم تا آن را اصلاح کنیم.
- اینکه نمی توانیم کالایی را بلافاصله پس بگیریم، از نقایص سیستم فروش ما است. باید هرچه سریعتر راه حلی برای آن پیدا کنیم.
و...
هر یک از ارزیابی های فوق، درجه ای از مشتری مداری در شرکت را نشان میدهد. راهبرد یا استراتژی مشتری مداری در ارزیابی ها و ارائه راه حلها مهمترین فاکتور را نیاز و خواست مشتری در نظر می گیرد. روشن است فاکتورهای دیگری مانند هزینه یا نیروی انسانی مورد نیاز هم در راهکار انتخابی نقش خواهند داشت و همینجاست که پیچیدگی عرصه رقابت خودنمایی می کند.
در شهرهایی مانند نیویورک یا لندن بسیاری از فروشگاهها اجناس فروخته شده را تا هفته ها بعد از فروش پس می گیرند. ارائه چنین خدماتی برای شرکتهای کوچک نامیسر یا بسیار دشوار می باشد. تعیین جامعه هدف در بازاریابی بسیار اهمیت دارد. یک شرکت کوچک ممکن است تصمیم بگیرد افراد دارای بیماری وسواس یا طبقات فرودست اقتصادی را از جامعه هدف حذف نماید. این بحث مفصلی است که اکنون به آن نمیپردازم. قصد من از این پست، توضیح مفهوم مشتری مداری بوده است.

مشتری مداری در متلی اطراف باتومی
ناتالیا بانویی مسن است که متل شخصی خود را در اطراف باتومی اداره می کند. او می گوید  سالها با این مشکل مواجه بود که مسافران متل از محوطه باغچه داخل حیاط عبور می کردند و این به گیاهان و زیبایی محیط آسیب می رساند. نصب تابلوی ورود ممنوع در مجاورت باغچه هم فایده چندانی نداشت. ناتالیا بارها از خود پرسیده بود چرا اینقدر مشتری های بی فرهنگ نصیبش می شوند.
یکروز ناتالیا و پسرش که آن موقع دانشجوی سال اول بود در مورد بی مبالاتی مسافران متل در حال گفتگو بودند که پسر گفت فکر بکری به ذهنش رسیده است. پسر ناتالیا پیشنهاد داد که طراحی باغچه عوض شود و مسیر  عبور و مرور مسافران تغییر نماید. مسیر جدید، همان مسیری بود که مسافران اغلب برای عبور از باغچه انتخاب می کردند. با طراحی جدید، مسافتی که مسافران برای عبور بین درب حیاط و درب ورودی ساختمان طی می کردند حدود 40 درصد کاهش یافت. گیاهان و سبزیجات باغچه هم عمر طولانی تری پیدا کردند.
وقتی مشتری مقررات بنگاه ما را نادیده می گیرد، وقت آن رسیده است که در انها بازنگری کنیم. مشتری مداری یعنی وضع مقرراتی که حداکثر خواسته های مشتری را برآورده سازد.


نوشته شده در : چهارشنبه 27 اردیبهشت 1396  توسط : جواد گلچین فر.    نظرات() .

برچسب ها: خدمات گرجستان ، مشتری مداری ،

خرید مخفیانه راهکاری برای بهبود خدمات

» نوع مطلب : کار و کاسبی ،

سطح خدمات در کشور گرجستان پایین است. بقول گیورگی سینتادزه مدیر شرکت فورسرویس گروپ در گرجستان  4Service Group هیچکس در این کشور آگاه نیست که خدمات می تواند موجب افزایش میزان فروش یا بهبود وضعیت کاسبی بشود. شرکتها و کارآفرینان گرجستان تصور می کنند بالابردن سطح خدمات یک اقدام تشریفاتی یا لوکس می باشد.
اگر به گرجستان مسافرت کرده باشید، پایین بودن سطح خدمات در این کشور را تا حدودی درک کرده اید. کیفیت خدمات در رستورانها و مراکز خرید این کشور به مراتب پایین تر از ترکیه یا امارات است اما اوضاع  بدتر از آن است که یک گردشگر به سادگی بتواند عمق آن را متوجه شود. مدیر شرکت فورسرویس گروپ می گوید رستورانها در گرجستان بهتر از سایر مشاغل خدمات ارائه می کنند !
اگر مدتی در گرجستان زندگی کرده باشید بخوبی می دانید که برای دسترسی به خدماتی ساده چقدر باید انرژی صرف کرد و زمان از دست داد. کافی است شیر آب چکه کند و نیاز به تعمیرکار داشته باشید، تعجب آور نخواهد بود که حتی اگر هتلهای چند ستاره نیز نتوانند بسادگی این مشکل را در اتاق شما حل نمایند.
پایین بودن سطح خدمات در گرجستان،
برای یک فرد کارآفرین فرصتی عالی محسوب می شود. لااقل خیالتان راحت است که در هر کسب و کاری وارد شوید اگر خدمات استاندارد ارائه کنید، یک سر و گردن از بقیه بالاتر هستید. اما مانند همیشه سکه دو رو دارد. در جایی که دسترسی به خدمات آسان نیست، سرویس خوب دادن هم کار ساده ای نیست. شما ممکن است در برآورد هزینه ها و محاسبات دچار خطاهای بزرگی شوید. فرض کنیم دنبال یک طراح داخلی هستید تا دکوراسیون محل مراجعه مشتریان را تغییر بدهید. در ایران ظرف چند دقیقه ممکن است که یک طراح خوب پیدا کنید و در مدت چند روز طرح مطلوب شما آماده شود. در امارات ظرف یکروز یا چند ساعت همه این کارها انجام می شود اما در گرجستان چند روز و شاید چند هفته زمان نیاز دارید تا یک طراح درست و حسابی پیدا کنید! نشریات و سایتهای مرجع، مملو شده است از تبلیغات کاذب. افراد ادعایی را مطرح می کنند که قادر به انجام آن نیستند، با شما قرار ملاقات می گذارند اما ناپدید می شوند و ... این نکته بسیاری مهمی است که بدانید خدمات مورد نیاز خود را چگونه و از چه طریقی بدست بیاورید تا کمترین هزینه و زمان را صرف کنید.
تا اینجا دانستیم اگر یاد بگیریم از چه منبعی به خدمات خوب دسترسی پیدا کنیم و بتوانیم خدمات خوبی نیز به مشتریان خود در گرجستان ارائه کنیم، شرایط مهیا است تا کسب و کار ما موفق یا برنده باشد. راهکارهای متعددی برای ارتقاء کیفیت خدمات کسب و کار شما وجود دارد. یکی از مباحثی که قصد دارم در این وبلاگ به آن بپردازم، معرفی همین راهکارها است. در این پست به اختصار به یکی از این راهکارها اشاره می کنم. خرید مخفیانه راهکاری است برای بهبود خدمات بنگاه شما.
در خرید مخفیانه، شخصی یا تیمی از یک بنگاه اقتصادی خرید می کند تا نحوه کار و کیفیت خدمات را مورد ارزیابی قرار دهد. به این خرید مخفیانه گفته می شود زیرا کارکنان و فروشندگان بنگاه مورد مراجعه اطلاع ندارند که این فرد با ماموریت ویژه و جهت ارزیابی کیفیت خدمات، اقدام به خرید می نماید.
خرید مخفیانه می تواند جهت ارزیابی کیفیت خدمات در بنگاه شما و نیز رقبا مورد استفاده قرار گیرد. کارکنان موسسه شما چگونه با مشتری رفتار می کنند و تا چه حد رضایت او را جلب می کنند؟ اگر مشتری دچار اشکال یا ابهامی شد، تا چه حد  برای حل یا رفع موضوع
علاقه و کارایی دارند؟
 
خرید مخفی می­تواند از رقبا هم صورت بگیرد و موجب مقایسه ارائه خدمت شرکت با رقبا گردد. برای مطالعه بیشتر در مورد خرید مخفیانه می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:
Mystery Shopping یا خرید مخفی


نوشته شده در : پنجشنبه 14 اردیبهشت 1396  توسط : جواد گلچین فر.    نظرات() .

برچسب ها: خرید مخفیانه ، خدمات گرجستان ،

فرصتهای سرمایه گذاری در بخش کشاوری گرجستان

» نوع مطلب : کار و کاسبی ،

گرجستان و بطور کلی منطقه قفقاز به لحاظ اقلیمی سرزمین مساعدی برای کشاورزی و دامپروری می باشد. کشاورزان و دامداران گرجستان در شرایط سخت اقتصادی و معیشتی زندگی می کنند زیرا در این کشور بخش کشاورزی هنوز سنتی و با معیارهای کنونی جهان تشنه سرمایه گذاری است. فرصتهای سرمایه گذاری در گرجستان بیشمار هستند اما زمینه هایی که مورد حمایت دولت قرار می گیرند و از سوی اداره ملی سرمایه گذاری توصیه شده اند عبارتند از:
- تاسیس گلخانه
- تولید محصولات لبنی
- پرورش ماهی و آبزیان خوراکی
- تولید آب معدنی
- مرغداری و ایجاد سایر دامداری های صنعنی
- صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی

مواردی که دولت آنها را بویژه برای خارجی ها محدود کرده است و سیاست اقتصادی کشور با آنها همراهی نکرده است:
- خرید و فروش زمینهای کشاورزی و بطور کلی دلالی خالص در این بخش
- تصاحب زمنیهای کشاورزی و استخدام کارگران بومی جهت انجام امور کشاورزی با روش سنتی


نوشته شده در : یکشنبه 10 اردیبهشت 1396  توسط : جواد گلچین فر.    نظرات() .

برچسب ها: سرمایه گذاری گرجستان ، کشاورزی گرجستان ،

استخدام نیروی کار در گرجستان

» نوع مطلب : کار و کاسبی ،

یکی از جذابیت های گرجستان برای کارآفرینان، آسانی استخدام و اخراج نیروی کار می باشد:
- در گرجستان حداقل دستمزد تعیین نشده است. میزان دستمزد بر اساس توافق بین کارفرما و نیروی کار تعیین می گردد.
- کارفرما الزامی ندارد که نیروی کار را بیمه نماید.
- استخدام نیروی کار خارجی (غیر گرجسنانی)  آزاد است و منع قانونی ندارد.
- ساعات کار با توافق کارفرما و نیروی کار تعیین می گردد.
بطور کلی می توان گفت که دولت در روابط بین کارگر و کارفرما کمترین دخالت را دارد و از این نظر اقتصاد کشور آزاد محسوب می شود. برای استخدام نیرو در گرجستان:
- توصیه می شود با نیروی کار قرارداد تنظیم نمایید. مدت همکاری، دستمزد ماهانه، ساعات کار و شرح وظایف نیروی کار از مواردی است که در قراردادهای همکاری معین می شوند.
- کارفرما ملزم می باشد که معادل 20 درصد از رقم دستمزد نیروی کار را بعنوان مالیات پرداخت نماید.
- در صورت اخراج نیروی کار پیش از خاتمه مدت قرارداد، کارفرما ملزم می باشد که یک ماه دستمزد اضافه به نیروی کار پرداخت نماید.
- فراهم کردن ایمنی نیروی کار در محل کار از وظایف کارفرما می باشد.


نوشته شده در : شنبه 9 اردیبهشت 1396  توسط : جواد گلچین فر.    نظرات() .

برچسب ها: استخدام گرجستان ، حقوق کارگر گرجستان ،

مزایا و معایب سرمایه گذاری در گرجستان

» نوع مطلب : کار و کاسبی ،

چرا گرجستان برای سرمایه گذاری و ایجاد کسب و کار کشور مناسبی است؟
- اقتصاد کشور آزاد است (رتبه 13 در گزارش بنیاد هریتیج)
- مقررات و قوانین کسب و کار آسان است (رتبه 16 در گزارش بانک جهانی)
- پایین بودن میزان فساد اداری
- شرایط اقلیمی مناسب در کشور
- دسترسی به امکانات ترانزیتی آبی، جاده ای و ریلی
و.....

معایب:
- کوچک بودن بازار مصرف داخلی
- فقدان یا کمبود نیروی کار ماهر و حرفه ای
- عدم تسلط مردم به زبان انگلیسی و بین المللی نبودن زبان رسمی کشور
- پایین بودن سطح خدمات عمومی در کشور
و...

اگر شما هم مزایا یا معایبی را می دانید، اعلام کنید تا در لیست اضافه شود.


نوشته شده در : سه شنبه 5 اردیبهشت 1396  توسط : جواد گلچین فر.    نظرات() .

ایجاد شعبه در گرجستان

» نوع مطلب : کار و کاسبی ،

هر شخص حقوقی می تواند در کشور گرجستان شعبه branch افتتاح نماید. شعبه یک شخصیت حقوقی مستقل محسوب نمی شود و در واقع زیر مجمعوعه ای از شرکت یا کسب و کار موسس  می باشد. مسئولیت حقوقی شعبه محدود به دارایی شعبه نیست بلکه شرکت موسس مسئول کل بدهی های شعبه می باشد.
برای ثبت شعبه در گرجستان
اساسنامه شرکت موسس مورد نیاز می باشد. چناچه در اساسنامه نماینده یا نمایندگان شرکت برای تاسیس شعبه معین نشده باشند، مدارک مربوط باید ضمیمه اساسنامه گردد.
شرکت موسس باید فردی را بعنوان مدیر شعبه معرفی نماید.
شعبه می تواند نامی متفاوت از شرکت موسس داشته باشد. برای ثبت شعبه داشتن آدرس قانونی در گرجستان الزامی است.


نوشته شده در : سه شنبه 5 اردیبهشت 1396  توسط : جواد گلچین فر.    نظرات() .

انواع شرکت های تجاری در قانون گرجستان

» نوع مطلب : کار و کاسبی ،

قانون تجارت ایران هشت نوع شرکت تجاری را پیش‌بینی کرده است اما قانون کارآفرینان گرجستان بنگاههای اقتصادی را به لحاظ حقوقی به شش نوع طبقه بندی می کند.

- شرکت سهامی Joint-Stock Company (JSC)
سرمایه شرکت سهامی بصورت تعدادی سهم تعریف می شود که ارزش برابری دارند. بعنوان مثال در اساسنامه شرکت ممکن است معین شود که شرکت دارای 100 سهم می باشد که ارزش هر سهم معادل 1 لاری می باشد. سهامداران می توانند سرمایه شرکت را با بالا بردن تعداد سهام افزایش دهند، در مثال فرضی ما سهامداران ممکن است تصمیم بگیرند که سرمایه شرکت را از 100 سهم به 200 سهم افزایش دهند.
 مسئولیت شرکت سهامی محدود به میزان دارایی شرکت است. بعنوان مثال اگر شرکت سهامی 100 میلیون لاری بدهکار باشد اما ارزش دارایی آن تنها 100 لاری باشد، در قبال طلبکاران تنها معادل 100 لاری مسئولیت حقوقی دارد. سهامداران در شرکت سهامی در قبال تعهدات شرکت به شخص سوم مسئول نیستند.

- شرکت با مسئولیت محدود Limited Liability Company (LLC)
سرمایه شرکت با مسئولیت محدود بصورت سهم بین شرکا تقسیم می شود. در این نوع شرکت برخلاف شرکت سهامی امکان افزایش سهام شرکت وجود ندارد بنابراین سهم هریک از شرکا بصورت درصد معین می شود (و نه تعداد سهم). بعنوان مثال رضا و کاوه در شرکت با مسئولیت محدود سهامدار هستند. رضا 60 درصد سهم و کاوه 40 درصد سهم دارد. مسئولیت این شرکت نیز مانند سهامی محدود به میزان دارایی شرکت می باشد. 
در گرجستان، شرکت با مسئولیت محدود رایج ترین نوع شخصیت حقوقی در میان بنگاههای اقتصادی است. طبق قانون کارآفرینان گرجستان، شرکت با مسئولیت محدود می تواند تنها یک سهامدار داشته باشد.

- شرکت تضامنی General Partnership (GP)
شرکت تضامنی یا جنرال پارتنرشیپ شرکتی است که سهامداران آن پرداخت کل بدهی های شرکت را تعهد می کنند به این مفهوم که در قبال بدهی های شرکت به میزان دارایی شخصی خود نیز مسئولیت دارند. در شرکت تضامنی هریک از سهامداران فعالیت مستقل خود را دارند اما تحت نام یک شرکت کار می کنند.

- شرکت مختلط Limited Partnership (LP)
این نوع شرکت مجموعه ای از اشخاص حقیقی و حقوقی است که هریک فعالیت مستقلی دارند و تحت نام یک شرکت کار می کنند. هر شریک ممکن است محدود باشد یعنی به اندازه سرمایه خود در شرکت در قبال بدهی شرکت مسئولیت داشته باشد یا ضامن باشد که به اندازه کل بدهی شرکت مسئولیت دارد.

- شرکت تعاونی Cooperative (CO)
شرکت تعاونی یک شخصیت حقوقی است که هدف آن تامین منافع اعضاء و نه الزاما سودآوری است. شرکت تعاونی در قبال بدهی تنها به اندازه دارایی شرکت مسئولیت دارد.
شرکت تعاونی از منظری (نه حقوقی) مرز میان سازمانهای انتفاعی و غیرانتفاعی می باشد.

- کسب و کار فردی Individual Enterprise (IE)
کسب و کار فردی توسط یک شخص اداره می شود. او مالک و مسئول این کسب و کار می باشد. به لحاظ قانونی کسب و کار فردی، شخص حقوقی محسوب نمی شود. اداره کننده و مالک کسب و کار فردی در قبال کلیه بدهی های حاصل از فعالیت کارآفرینی شخصا مسئول می باشد.
در ایران صاحب کسب و کار فردی با جواز یا پروانه کسب شناخته می شود. در گرجستان کسب و کار فردی قابل ثبت در اداره ثبت ملی میباشد و ثبت آن نسبت به سایر انواع کسب و کار هزینه کمتری دارد.

نکته مهم:
در قانون کارآفرینان گرجستان روابط حقوقی داخل شرکت و تعهدات آن به سایرین از انعطاف بسیار بالایی برخوردار است و سهامداران در تنظیم اساسنامه اختیارات وسیعی دارند.  توصیه می شود در مرحله نخست فارغ از قیود قانونی چارت پیشنهادی مطلوب را تنظیم نمایید سپس آن را در اختیار مشاور خود قرار دهید تا بر اساس قانون اساسنامه شرکت را تنظیم نماید.
 


نوشته شده در : شنبه 2 اردیبهشت 1396  توسط : جواد گلچین فر.    نظرات() .

برچسب ها: شرکت گرجستان ،

قانون کارآفرینان در گرجستان

» نوع مطلب : کار و کاسبی ،

در ایران فعالیتهای تجاری تابع قانونی است بنام قانون تجارت. قانون تجارت ایران مهمترین مجموعه مدون قوانین مربوط به امور بازرگانی در ایران است که اساس حقوق تجارت ایران را تشکیل می‌دهد. در گرجستان اساس حقوق تجارت و کسب و کار تابع قانون کارآفرینان Entrepreneurs Law of Georgia  می باشد. در منابع فارسی گاهی عبارت قانون تجارت گرجستان بکار رفته است که در واقع نوعی شبیه سازی اصطلاحات با قوانین ایران است. 
خوشبختانه قانون کارآفرینان گرجستان بزبان انگلیسی نیز ترجمه و منتشر شده است. در ادامه فایل حاوی متن قانون کارآفرینان آورده می شود تا مورد استفاده حقوقدانان، دفاتر مشاوره و عموم علاقه مندان قرار گیرد.
فایل پی دی اف حاوی قانون کارآفرینان در گرجستان


نوشته شده در : شنبه 2 اردیبهشت 1396  توسط : جواد گلچین فر.    نظرات() .