تبلیغات
گرجستان - مطالب بهمن 1396

امروز:

خودارزیابی برای کارآفرینی

» نوع مطلب : کار و کاسبی ،مهاجرت ،

در دو سال اخیر با گروهی از مهاجران ایرانی در گرجستان مواجه  شده ایم که پیش از ترک ایران تجربه چندانی در اداره کسب و کار نداشته اند. برخی از این افراد در ایران کارگر یا کارمند دون پایه بوده اند و  عده ای نیز بویژه در بین نسل جوان بطور کلی شغل مشخصی در ایران نداشته اند و تجربه شان حداکثر به کارهای پراکنده و کوتاه مدت محدود بوده است. از آنجاییکه گرجستان کشوری است با فرصتهای شغلی اندک و درگیر شدید با معضل بیکاری احتمال جذب این افراد به بازار کار بسیار اندک و نزدیک به صفر می باشد. بنابراین مهاجران تازه وارد به جرگه مدیران تازه وارد هم  می پیوندند و کسب و کاری را شروع می کنند که خود باید اداره آن را بعهده داشته باشند. مدیران تازه وارد باید بدانند که اداره یک کسب و کار مستقل برای همگان آسان نیست و  بنابر نوع شخصیت افراد شانس موفقیت در این عرصه میتواند متغیر باشد. ارزیابی ویژگیهای شخصیتی و تواناییهای فرد، قبل از شروع کسب و کار توسوط خود فرد می تواند صورت یگیرد. 
در این پست میخواهم معیارهایی را به شما معرفی کنم تا با سنجش آنها در مورد شخصیت خود بتوانید به این موضوع پی ببرید که شما تا چه حد آمادگی دارید که مدیر یا کارآفرین موفقی باشید. این معیارها را از منابع بین المللی در دوره های اموزش کارآفرینی گرداوری کرده ام.


ادامه مطلب

نوشته شده در : دوشنبه 16 بهمن 1396  توسط : جواد گلچین فر.    نظرات() .

برچسب ها: مدیریت کسب و کار ، کار در گرجستان ،

سرمایه گذاری یا سپرده گذاری

» نوع مطلب : کار و کاسبی ،

در دانش مالی دو مفهوم سرمایه گذار و سپرده گذار تعاریف روشنی دارند اما در بازار روزمره در موارد بسیاری بجای سپرده گذار از وازه سرمایه گذار استفاده میشود و بنظر می رسد این جایگزینی بطور عامدانه صورت می گیرد. به این عناوین تبلیغاتی توجه کنید:

سرمایه گذاری با سود تضمین شده
سرمایه گذاری مطمئن با سود 100 درصد تضمینی
سرمایه گذاری بدون ریسک
و ....
 فکر می کنم این عناوین برای شما هم آشنا هستند. آگهی های دارای چنین عناوینی اغلب در بخش سرمایه گذاری یا مشارکت نشریات منتشر می شوند اما هر کس که دانش مالی اندکی داشته باشد میداند که مفهوم سرمایه گذاری از ریسک یا خطرپذیری نمیتواند منفک گردد. موسساتی که چنین تبلیغاتی را منتشر میکنند در واقع بدنبال سپرده گذار هستند و نه سرمایه گذار. در سپرده گذاری، بنگاه طرف قرارداد پرداخت سود معینی را به سپرده گذار ضمانت می نماید.
فعالیت موسساتی که سپرده گذار جذب میکنند اکر در سطح وسیعی انجام شود میتواند در نظام مالی و بانکی کشور اختلال ایجاد نماید. اینگونه موسسات سود بیشتری را نسبت به بانکها تعهد می نمایند و از این طریق انگیزه بیشتری در افراد ایجاد می نمایند بنابراین برخی از افراد ممکن است ترجیح بدهند پس انداز های خود را از بانک خارج کنند و به این موسسات بسپارند. موسسات جذب کننده سپرده ها، پولهای بدست امده را در بخشهای اقتصادی سرمایه گذاری میکنند  بنابراین تا اینجا اشکالی مشاهده نمی شود زیرا در نهایت سپرده ها بسوی سرمایه گذاری سوق داده شده اند. اما نکته مهم اینجاست که اینگونه موسسات چون سودی بالاتر از نرخ بهره بانکی پرداخت میکنند ناچار هستند ریسکهای بزرگتری هم انجام بدهند.  چنانچه فعالیت این موسسات در دامنه محدودی انجام شود، زیان یا ورشکستگی احتمالی انها لطمه محسوسی به اقتصاد کلان کشور وارد نمی کند اما اگر ترمزی در مقابل آنها قرار نداشته باشد ممکن است عواقب ناگواری در سطح کلان ایجاد نمایند مانند: ورشکستگی یک پروژه مهم اقتصادی (پروزه ای که موسسه در ان سرمایه گذاری کرده است)، بجا گذاشتن تعداد زیادی مالباخته (سپرده گذاران در موسسه ورشکسته) و کاهش منابع مالی بانکها ( سپرده ها بجای بانک به این موسسه ورشکسته هدایت شده اند)
دولت گرجستان بزودی قوانینی را اعمال خواهد کرد که فعالیت بنگاههای جذب سپرده را محدود خواهد کرد. بر اساس اعلام بانک مرکزی گرجستان، از ماه مارس سال جاری تنها موسساتی مجاز خواهند بود که منابع مالی خود را از بیش از 20 شخص تامین نمایند که دارای مجوز بانکداری یا موسسه سپرده گذاری غیر بانکی باشند. تبلیغات برای جذب منابع مالی در سطح گسترده نیز مشمول همین مقررات خواهد بود. 
به کانال تلگرامی اخبار گرجستان بپیوندید  


نوشته شده در : شنبه 7 بهمن 1396  توسط : جواد گلچین فر.    نظرات() .

برچسب ها: سرمایه گذاری گرجستان ، بانک گرجستان ،