تبلیغات
گرجستان - مطالب دی 1396

امروز:

تولید در گرجستان پس از اجرای توافقنامه بازرگانی آزاد با کشور چین

» نوع مطلب : کار و کاسبی ،

از 1 ژانویه 2018 ، توافقنامه بازرگانی آزاد بین گرجستان و چین به اجرا درامده است. گرجستان نخستین کشور منطقه است که صادرات و وارادت از آنجا به چین بدون تعرفه گمرکی انجام می شود، آیا در این شرایط تولید صنعتی در این کشور توجیه اقتصادی خواهد داشت؟
شراب و سایر فراورده های کشاورزی مهمترین محصولاتی هستند که مقامات گرجستان می گویند کشورشان از مزیت نسبی برای صادرات انها به چین برخوردار است. آمارهای اقتصادی مربوط به سال 2017 نیز تاحدودی این براورد را تائید می کنند بنابراین توسعه و  سرمایه گذاری بیشتر در بخش کشاورزی کشور دور از انتظار نخواهد بود. 
سکه بازرگانی آزاد با چین روی دیگری نیز دارد و ان واردات محصولات صنعتی از چین به گرجستان می باشد.  در اقتصادی بزرگ و نیرومند چون امریکا، نگرانی درباره صدمات ناشی از تجارت ازاد با چین به سطح عالی رتبه ترین مقامات کشور رسیده است، حال در اقتصادی بوسعت گرجستان آیا شانسی برای توسعه یا حتی بقای صنایع در این شرایط وجود دارد؟
در حال حاضر، تمام یا بخش اعظم فرایند تولید برخی از برندها از جمله در صنایع نساجی در گرجستان انجام می شود. بنظر نمی رسد این واحدهای تولیدی از  پیمان تجارت آزاد با چین لطمه چندانی بخورند زیرا بخش بزرگی از تولیدات انها به خارج از گرجستان صادر می شود. اما صنایعی که رویکرد آنها درون گرا و بازار داخلی گرجستان است چز در موارد خاص، شانس چندانی برای بقا یا دوام نخواهند داشت.
در روند کنونی، ایجاد کارگاه و واحد صنعتی کوچک در گرجستان تنها در صورتی توصیه می گردد که رویکرد برون گرا داشته باشد یا بعبارتی دیگر بازار صادرات را مورد هدف قرار دهد. فرض کلی بر این است که سرمایه گذار یا صاحب یک واحد صنعتی کوچک توان مالی یا تخصصی چندانی برای ورود به بازار جهانی ندارد بنابراین ایجاد کارگاههای کوچک اغلب بصورت واحدی تحت پوشش یا زیر مجموعه شرکتهای بزرگ یا برندهای مطرح جهانی توجیه پذیر خواهد بود.

به کانال تلگرامی اخبار گرجستان بپیوندید  


نوشته شده در : یکشنبه 17 دی 1396  توسط : جواد گلچین فر.    نظرات() .

برچسب ها: تولید در گرجستان ، صنعت گرجستان ، تجارت آزاد بین گرجستان و چین ،

پایین بودن هزینه های کسب و کار در گرجستان

» نوع مطلب : کار و کاسبی ،

هزینه اداره بیزنس در گرجستان از اروپا و بسیاری از کشورهای منطقه بمراتب کمتر است:

- اجاره دفتر کار در تفلیس بسیار ارزانتر از شمال تهران یا دبی می باشد. اجاره در حد شهرهای کوچک ایران است.
- اینترنت پرسرعت و نامحدود تنها با پرداخت ماهانه حدود 40 دلار قابل دسترس است. از نظر سرعت اینترنت، گرجستان در رتبه 33 جهانی قرار دارد.
- هزینه های مصرفی مانند آب، برق و گاز در گرجستان بسیار ارزان است. بر اساس امار منتشره در سال 2014، هزینه های مصرفی بطور متوسط ماهانه 2.5 دلار به ازای هر متر مربع فضا می باشد.
- از نظر دستمزد نیروی انسانی، گرجستان یکی از ارزانترین کشور ها است و امکان استخدام افراد با کمترین هزینه وجود دارد.

به کانال تلگرامی اخبار گرجستان بپیوندید 


نوشته شده در : جمعه 1 دی 1396  توسط : جواد گلچین فر.    نظرات() .

برچسب ها: سرمایه گذاری گرجستان ،