تبلیغات
گرجستان - انواع شرکت های تجاری در قانون گرجستان

امروز:

انواع شرکت های تجاری در قانون گرجستان

» نوع مطلب : کار و کاسبی ،

قانون تجارت ایران هشت نوع شرکت تجاری را پیش‌بینی کرده است اما قانون کارآفرینان گرجستان بنگاههای اقتصادی را به لحاظ حقوقی به شش نوع طبقه بندی می کند.

- شرکت سهامی Joint-Stock Company (JSC)
سرمایه شرکت سهامی بصورت تعدادی سهم تعریف می شود که ارزش برابری دارند. بعنوان مثال در اساسنامه شرکت ممکن است معین شود که شرکت دارای 100 سهم می باشد که ارزش هر سهم معادل 1 لاری می باشد. سهامداران می توانند سرمایه شرکت را با بالا بردن تعداد سهام افزایش دهند، در مثال فرضی ما سهامداران ممکن است تصمیم بگیرند که سرمایه شرکت را از 100 سهم به 200 سهم افزایش دهند.
 مسئولیت شرکت سهامی محدود به میزان دارایی شرکت است. بعنوان مثال اگر شرکت سهامی 100 میلیون لاری بدهکار باشد اما ارزش دارایی آن تنها 100 لاری باشد، در قبال طلبکاران تنها معادل 100 لاری مسئولیت حقوقی دارد. سهامداران در شرکت سهامی در قبال تعهدات شرکت به شخص سوم مسئول نیستند.

- شرکت با مسئولیت محدود Limited Liability Company (LLC)
سرمایه شرکت با مسئولیت محدود بصورت سهم بین شرکا تقسیم می شود. در این نوع شرکت برخلاف شرکت سهامی امکان افزایش سهام شرکت وجود ندارد بنابراین سهم هریک از شرکا بصورت درصد معین می شود (و نه تعداد سهم). بعنوان مثال رضا و کاوه در شرکت با مسئولیت محدود سهامدار هستند. رضا 60 درصد سهم و کاوه 40 درصد سهم دارد. مسئولیت این شرکت نیز مانند سهامی محدود به میزان دارایی شرکت می باشد. 
در گرجستان، شرکت با مسئولیت محدود رایج ترین نوع شخصیت حقوقی در میان بنگاههای اقتصادی است. طبق قانون کارآفرینان گرجستان، شرکت با مسئولیت محدود می تواند تنها یک سهامدار داشته باشد.

- شرکت تضامنی General Partnership (GP)
شرکت تضامنی یا جنرال پارتنرشیپ شرکتی است که سهامداران آن پرداخت کل بدهی های شرکت را تعهد می کنند به این مفهوم که در قبال بدهی های شرکت به میزان دارایی شخصی خود نیز مسئولیت دارند. در شرکت تضامنی هریک از سهامداران فعالیت مستقل خود را دارند اما تحت نام یک شرکت کار می کنند.

- شرکت مختلط Limited Partnership (LP)
این نوع شرکت مجموعه ای از اشخاص حقیقی و حقوقی است که هریک فعالیت مستقلی دارند و تحت نام یک شرکت کار می کنند. هر شریک ممکن است محدود باشد یعنی به اندازه سرمایه خود در شرکت در قبال بدهی شرکت مسئولیت داشته باشد یا ضامن باشد که به اندازه کل بدهی شرکت مسئولیت دارد.

- شرکت تعاونی Cooperative (CO)
شرکت تعاونی یک شخصیت حقوقی است که هدف آن تامین منافع اعضاء و نه الزاما سودآوری است. شرکت تعاونی در قبال بدهی تنها به اندازه دارایی شرکت مسئولیت دارد.
شرکت تعاونی از منظری (نه حقوقی) مرز میان سازمانهای انتفاعی و غیرانتفاعی می باشد.

- کسب و کار فردی Individual Enterprise (IE)
کسب و کار فردی توسط یک شخص اداره می شود. او مالک و مسئول این کسب و کار می باشد. به لحاظ قانونی کسب و کار فردی، شخص حقوقی محسوب نمی شود. اداره کننده و مالک کسب و کار فردی در قبال کلیه بدهی های حاصل از فعالیت کارآفرینی شخصا مسئول می باشد.
در ایران صاحب کسب و کار فردی با جواز یا پروانه کسب شناخته می شود. در گرجستان کسب و کار فردی قابل ثبت در اداره ثبت ملی میباشد و ثبت آن نسبت به سایر انواع کسب و کار هزینه کمتری دارد.

نکته مهم:
در قانون کارآفرینان گرجستان روابط حقوقی داخل شرکت و تعهدات آن به سایرین از انعطاف بسیار بالایی برخوردار است و سهامداران در تنظیم اساسنامه اختیارات وسیعی دارند.  توصیه می شود در مرحله نخست فارغ از قیود قانونی چارت پیشنهادی مطلوب را تنظیم نمایید سپس آن را در اختیار مشاور خود قرار دهید تا بر اساس قانون اساسنامه شرکت را تنظیم نماید.
 


نوشته شده در : شنبه 2 اردیبهشت 1396  توسط : جواد گلچین فر.    نظرات() .

برچسب ها: شرکت گرجستان ،
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر